Festiwal Innowatorów

09.04.2011, 15:49, Gimnazjum nr 2

„Nauka może być ciekawa”


        W dniach 21-22 maja 2010r. w ramach unijnego programu „Mały Archimedes” w Augustowie odbył się Festiwal Innowatorów. Jego uczestnikami było 120 uczniów i 60 nauczycieli z 30 gimnazjów objętych projektem. Z naszego gimnazjum na festiwalu byli: Katarzyna Sadowska Ic, Karolina Nawrocka Ia, Damian Hennig Ia, Mateusz Micuk Ib oraz p. Aleksandra Kwiek i p. Dorota Snarska. Po przybyciu do Augustowa zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Warszawa”.


        Następnie udaliśmy się na zajęcia do Instytutu, gdzie czekały na nas miłe niespodzianki. Na początek dostaliśmy notatniki i zestaw długopisów. Następnie wszyscy zostaliśmy podzieleni na 6 grup, które rotacyjnie uczestniczyły w 6 różnych zajęciach warsztatowych. Pierwsze zajęcia nas zupełnie zaskoczyły. Były to zajęcia z fizyki zatytułowane „Tajniki aerodynamiki”, „200 stopni poniżej zera”, „Fizyka całkiem inaczej”. Wykładowcy z instytutu wykonywali doświadczenia udowadniające przeróżne teorie. Latające piłki, banany jak młotki, czy kule elektryczne, a także wszechobecny ciekły azot (!) to tylko niektóre z ciekawych efektów.
        Po zajęciach wróciliśmy do hotelu. Najpierw zapoznaliśmy się ze współlokatorami i obeszliśmy gmach hotelu. Z naszymi opiekunami mogliśmy wybrać się nad jezioro i zrobić zdjęcia. O godz. 19.00 była obfita kolacja. Po kolacji jeszcze poszliśmy się zrelaksować do sauny i do jacuzzi.
        Następnego dnia uczestniczyliśmy w drugiej części warsztatów. Tym razem były to zajęcia z chemii pod takimi nazwami jak „Chemia jabłka”, „Efekty specjalne, czyli efektowna chemia”, „Chemia w kuchni”. Tym razem sami mogliśmy wykonywać wiele z przygotowanych doświadczeń. Na zakończenie całej imprezy odbył się wykład i pożegnanie uczestników festiwalu.
        I tak zakończyliśmy tę wspaniałą wycieczkę. Zostały po niej wiadomości i miłe przeżycia. Nikt z nas nie sądził, że nauka może być tak ciekawa i jednocześnie tak blisko. Myślę, że takie wyjazdy są sposobem do zachęcenia młodych ludzi, aby rozwijali swoje umiejętności, poszerzali wiedzę. Oby było ich jeszcze więcej.


Karolina Nawrocka

 

 
 Galeria zdjęć

 
« Wstecz


Dyskusja: "Festiwal Innowatorów"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze