FILHARMONIA

Czwartek 19.04 .2012 Aula 12.40

Wykonawcy:

Agata Harz - śpiew
Katarzyna Andrzejowska de Latour/Daniel de Latour - skrzypce, harmonia pedałowa, mandolina
Remigiusz Mazur-Hanaj - skrzypce, lira korbowa
Katarzyna Brzozowska, Katarzyna Szurman - śpiew, harmonia ręczna

Słowo:

Jarosław Praszczałek

FOTO

Kolejny koncert poświęcony muzyce etnicznej. Po zeszłorocznej wyprawie na Daleki Wschód śladem muzycznego Orientu, pora zajrzeć na własne podwórko. Zaproszony zespół od kilkunastu lat zajmuje się przywracaniem pamięci tradycyjnych ludowych melodii, pieśni i tańców z Mazowsza.
      Tym razem zaprezentuje nam muzyczno-taneczne obrazy powstałe na styku kultury wsi i miasta. Wielka wędrówka mieszkańców wsi do miasta „za chlebem” w XIX wieku spowodowała przemieszczanie się pieśni i tańców, a także i obrzędów niegdyś tradycyjnie wiejskich lub miejskich. Wiejskie tańce zawędrowały do miejskiej gospody, a potem także do salonów, zaś po wsiach można było słyszeć ballady podwórkowe, tradycyjny wytwór warszawskiego podwórka. Przybysze ze wsi wnosili w mury miasta cały swój barwny świat – obyczaje, pieśni, tańce, obrzędy, aby tam przybrały one nieco inną, bardziej ułożoną formę i zaczęły żyć własnym życiem.
      Koncert zostanie zrealizowany w trzech odsłonach. Najpierw podróż do Warszawy – spływ Wisłą z flisakami, potem warszawskie podwórko tętniące życiem, śpiewem i okrzykami bawiących się dzieci, wreszcie karczma, miejska gospoda z tańcami i miłosnym westchnieniem. A wszędzie tradycyjne instrumenty: skrzypce, basy, lira korbowa, harmonia pedałowa......

W koncercie uczestniczą klasy pierwsze i drugie! Uczniowie zabierają krzesełka przed koncertem!

Sławomir Biegański

Dyskusja: "FILHARMONIA "