FILHARMONIA NARODOWA

13.03.2012, 09:51, Gimnazjum nr 2

Czwartek 15.03.2012 Aula 12.40

Polskie impresje taneczne

 

Choreografia: Romana Angel, Leszek Rembowski

Wykonawcy:

Tancerze BALETU DWORSKIEGO CRACOVIA DANZA
Agnieszka Rutkowska,
Sławomir Greś,
Wojciech Jasiński / Artur Janda - fortepian

Słowo:

Jarosław Praszczałek


 


      Tegoroczny program taneczny poświęcony będzie polskim tańcom, jakie w XIX i XX wieku stanowiły ważną inspirację dla naszych największych kompozytorów. Nurt stylizowania polonezów, kujawiaków i oberków otworzył Fryderyk Chopin, który tworząc swoje miniatury fortepianowe wprowadził rytmy tańców szlacheckich i wiejskich w świat muzyki artystycznej o najwyższej randze. Jego romantyczne koncepcje twórczego wykorzystania folkloru znalazły licznych kontynuatorów. Jednym z nich był Karol Szymanowski, nazywany największym po Chopinie polskim kompozytorem. Bardzo ważnym wątkiem w twórczości tego młodopolskiego kompozytora okazała się muzyka górali podhalańskich, czego dowodem są jego „góralskie” mazurki i przede wszystkim balet – pantomima Harnasie.

      Interesującym elementem koncertu będą także kostiumy i rekwizyty inspirowane polskim folklorem a także twórczością modernistycznej malarki i scenografki – Zofii Stryjeńskiej. Tancerzom Baletu Dworskiego Cracovia Danza towarzyszyć będzie znakomity pianista, w którego wykonaniu zabrzmią także solowe utwory innych polskich kompozytorów XX wieku – Aleksandra Tansmana i Stefana Kisielewskiego.

W koncercie uczestniczą klasy pierwsze i drugie! Uczniowie zabierają krzesełka przed koncertem!

 

Sławomir Biegański

 
« Wstecz


Dyskusja: "FILHARMONIA NARODOWA"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze