FILHARMONIA NARODOWA

12.12.2013, 21:26, Gimnazjum nr 2

 

ŚRODA 18.12.2013 Aula 8.00

PIETRO CHIARINI –
WYSZYDZONY ZAZDROŚNIK

 

Przedstawienie operowe w kostiumach

 

Libretto – Anonim
Tekst polski i adaptacja – Jan Młodawski
Reżyseria – Jitka Stokalska
Kierownik muzyczny – Artur Janda

 

Wykonawcy:


Magdalena Krysztoforska/Aleksandra Resztik – sopran (Dorina)
Artur Rożek/Tomasz Piluchowski - baryton (Masacco)
Sebastian Boguszewski – aktor (Trapollo)
Artur Janda/Anna Hajduk - fortepian
                                                                
       


 

      Na początku XVIII wieku w teatrach muzycznych Neapolu i wielu innych miast Italii powstał obyczaj urozmaicania przerw między aktami głównej opery wieczoru intermezzami. Były to krótkie przedstawienia o komediowym charakterze, które zabawiały publiczność miłosnymi perypetiami dwojga bohaterów. Pełną nieoczekiwanych zwrotów akcję, farsową fabułę tych teatralnych „wstawek”, podkreślała muzyka lekka, wdzięczna i przyjemna dla każdego ucha. Tworzyły ją melodyjne, często także popisowe arie i humorystyczne duety. Charakterystyczną dla intermezz atmosferę zabawy podsycał mim lub aktor, prezentując zachwyconej publiczności szeroki arsenał komediowych gagów.
      Takim właśnie przedstawieniem jest „Wyszydzony zazdrośnik” Pietra Chiariniego, wystawiony w Wenecji w 1746 r. „Wyszydzony zazdrośnik” opowiada o niepokojach miłosnych małżeńskiej pary – Doriny i Masacco, które w finale znajdą zaskakujące rozwiązanie.

 

Sławomir Biegański

 
« Wstecz


Dyskusja: "FILHARMONIA NARODOWA "
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze