Katyń 1940. Pamiętamy!

12.04.2017, 21:07, Gimnazjum nr 2

polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Siedem lat temu -14 IV 2010r. - przed naszą szkoły zasadzono Dęby Pamięci.

Dęby – symbole zostały posadzone ku czci:

porucznika Wiktora Bronakowskiego

porucznika Łukasza Pruszyńskiego

majora Stefana Wierzyńskiego

Czwarty Dąb Pamięci - ku czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar katastrofy polskiego samolotu, które zginęły w Smoleńsku
w drodze na uroczystości obchodów 70-lecia Zbrodni Katyńskiej

Jako społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie zobowiązaliśmy się do opieki nad Dębami Pamięci i zachowania pamięci zarówno o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, jak i o ofiarach katastrofy lotniczej z dn.10 kwietnia.

Co roku -13 kwietnia- uczniowie klas SG wraz z panią Dyrektor zapalają znicze pod naszymi Dębami Pamięci.

Ta skromna uroczystość na stałe wpisała się do kalendarza rocznic historycznych obchodzonych w naszym Gimnazjum. W ten sposób ocalamy Katyń od zapomnienia.

EJadczak