Pokazy bractwa rycerskiego

15.04.2013, 19:58, Gimnazjum nr 2

Jak co roku w gościnne mury naszej szkoły przybyła Zaciężna Chorągiew Rycerska „APIS” z Gniewu. Tym razem p. Jacek Ordowski zaproponował naszej młodzieży lekcję o husarii, która była chlubą polskiego oręża.

Foto...

Goście - jenerał szwedzki, kapitan szkocki i markietanka - przedstawili dzieje wojska polskiego w XVII wieku. Przypomnieli uczniom nasze największe zwycięstwa, wspomnieli o najwybitniejszych hetmanach, wplatali ciekawostki z życia żołnierzy.

Jak zawsze do udziału w lekcji angażowani byli uczniowie. Damian z II b został dowódcą janczarów, czyli piechoty tureckiej, którą pod Wiedniem rozgromił Jan III Sobieski. Kasia z I a jako muszkieter, uczyła się nabijać samopała (muszkiet) i całkiem nieźle radziła sobie z musztrą. Piotr z III a został pikinierem, pancernym szwedzkim piechurem, który przegrał z polską husarią pod Kircholmem. Pani Marta doskonale prezentowała się w stroju hetmana, a „skrzydlatym rycerzem” został Kacper z I b.
               Było zabawnie i zarazem pouczająco. Czekamy na kolejną żywą lekcję historii!

Elżbieta Jadczak

Dyskusja: "Pokazy bractwa rycerskiego"