REFLEKSYJNA NIEDZIELA

28.03.2012, 15:55, Gimnazjum nr 2

        Po raz kolejny w naszej „Dwójce” odbył się seans filmowy w ramach projektu „Polska Światłoczuła”.W niedzielę, 25 marca, mieliśmy okazję obejrzeć słynny polski film w reżyserii Agnieszki Holland, który został nominowany do Oscarów 2012. Mowa tu oczywiście o obrazie „W ciemności”, filmie, który porusza, skłania do głębokiej refleksji i szeroko „otwiera oczy” na problemy człowieczeństwa. Po projekcji widzowie mieli okazję porozmawiać z odtwórcą głównej roli - Robertem Więckiewiczem, który chętnie odpowiedział na pytania, nawet te dość nietypowe.  

 

 

Fotogaleria


       

    Szkolna aula naszego gimnazjum pomieściła wiele osób, które rezygnując z niedzielnego lenistwa, uczestniczyły w ciekawym wydarzeniu kulturalnym. Już przed godziną 17:00 zaczęli przybywać goście. O godz. 17:00 rozpoczęliśmy naszą niecodzienną lekcję historii. W czasie projekcji panowała tylko cisza i skupienie. Każdy indywidualnie zrozumiał przekaz tego filmu, jednak sądzę, iż co do jednego jesteśmy zgodni: chęć życia i zachowanie resztek człowieczeństwa w czasie wojny jest wielkim wyzwaniem. Ludzie nie są jednowymiarowi, nie dzielą się na dobrych i złych. Są złożeni i skomplikowani. Doznają wzniosłych chwil, po czym potrafią wpaść w czarną rozpacz. Chwile słabości zdarzają się niejednokrotnie, jednak to końcowy efekt jest najważniejszy. Pomagać ludziom zagrożonym przez reżim w obliczu zagrożenia życia jest najwyższej klasy szlachetnością. Bezinteresowni herosi zostają doceniani najczęsciej z czasem, pośmiertnie lub nigdy. Ten film jest właśnie podziękowaniem za miłość do życia.
        Móc jednoczyć tysiące, a nawet miliony osób to wielka zaleta. Pani Holland i jej zespół dowiedli, że można tego dokonać. Ciekawie opowiedział o tym nasz gość. Pan Więckiewicz streścił nam jedno ze spotkań z publicznością w Stanach, kiedy to z okazji nominacji polskiego filmu do Oskara, odbyła się tam jego projekcja. Po końcowym kadrze przedstawiającym uratowaną dziewczynkę zapatrzoną w niebo na scenę weszła starsza pani, która okazała się dorosłą Krysią. Widownia była w szoku, po czym ze wzruszenia zaczęła płakać. Jest to najlepszy dowód na to, jak historyczny seans łączy ludzi i ukazuje prawdziwie wartości w życiu człowieka. Potem Pan Robert odpowiedział na wiele pytań aż do godz. 21:00. Niektórzy wyszli, inni cierpliwie czekali na autografy i zdjęcia ze znanym aktorem, pozostali udali się do wyjścia, gdzie można było kupić piękne wyroby ceramiczne szkolnego koła plastycznego. Podsumowując, był to dobrze spędzony czas we właściwym miejscu i ze świetnymi ludźmi :)

     

  Iza Brzózka, kl. III a
  

 
« Wstecz


Dyskusja: "REFLEKSYJNA NIEDZIELA"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze