Spotkanie w gimnazjum z p. Anną Marią Wesołowską

30.11.2013, 10:28, Gimnazjum nr 2

 

     

  28.11.2013 r. do Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie przyjechał bardzo ważny gość - pani Anna Maria Wesołowska. Jest ona od 30 lat sędzią orzekającym w sprawach karnych, mogliśmy ją także oglądać w popularnym serialu Sędzia Anna Maria Wesołowska. Spotkała się z licznie przybyłymi gimnazjalistami z Kętrzyna i okolic (Karolewo, Barciany, Winda, Garbno). Na spotkaniu szczególną uwagę zwróciła na sprawy związane z przestępczością młodocianych i ich odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia podawała przykłady spraw sądowych dotyczących nastolatków, wyroków, które w nich zapadały oraz ich wpływu na dalsze życie młodego człowieka. Przybliżyła także zagrożenia, jakie czyhają na młodzież we współczesnym świecie – uwodzenie małoletnich przez Internet (grooming), wykorzystywanie seksualne itp.

Fotorelacja


 

     Uczniowie zadawali pytania dotyczące spraw sądowych, jakie prowadziła, a także problemów, z jakimi młodzież spotyka się w szkole i poza nią. Zainteresowała młodych ludzi zagadnieniami

prawnymi i zachęciła do stworzenia w szkołach „Kącika prawnego”.
     Tego samego dnia pani Sędzia spotkała się również z rodzicami. Uświadamiała dorosłym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują kradzieży, sięgają po alkohol i narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Zwróciła też uwagę na problem przemocy fizycznej i psychicznej stosowanej w rodzinie. Uczuliła rodziców na to, w jaki sposób dzieci próbują zwrócić na siebie uwagę i zainteresować ich swoimi problemami. Anna Wesołowska mówiła również o szczególnie ważnym w naszym życiu elemencie, jakim jest rozmowa i wspólne spędzanie czasu z własnymi dziećmi. Spotkanie z panią Sędzią było ważną inspiracją dla rodziców i ich dzieci.
     Przed spotkaniem z rodzicami na gimnazjalnej scenie wystąpili młodzi aktorzy z koła teatralnego z Gimnazjum w Karolewie z przejmującym spektaklem „Dorosłe dzieci mają żal”, w którym dobitnie pokazali ciemną stronę „rodziny”.
     Serdecznie dziękujemy naszym gościom za mądre i mocne poruszenie ważnych spraw, tak by „rodzina” mogła stać się Rodziną.
 

Iwona Saik

 
« Wstecz


Dyskusja: "Spotkanie w gimnazjum z p. Anną Marią Wesołowską"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze