Wycieczka do Herten w Niemczech

21.02.2015, 16:03, Gimnazjum nr 2

07.10.2011, 13:09 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 685

Dnia 21 września 2011r. uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II wraz z opiekunami p.J.Pruszyńskim, p.K.Bronakowską i p.G.Chomontowskim pojechali na wycieczkę do Herten w Niemczech. Była to międzynarodowa wymiana młodzieży, która trwa już od 10 lat.

Mieliśmy możliwość zwiedzenia zamku w Herten, zoo i ogrodu doświadczeń. Codzienne spotkania pozwalały nam poznać zachowanie, zwyczaje, tradycję i kulturę naszych niemieckich kolegów. Niektórzy z nas znaleźli tu swoje „drugie połówki” , a część nowe przyjaźnie. Dzięki takiemu wyjazdowi mogliśmy kształcić język angielski i niemiecki. Mieliśmy również świetną zabawę w porozumiewaniu się. Czasami w jednym zdaniu potrafiliśmy użyć słów w nawet trzech językach np.: „Das Geschenk jest dla Ciebie and your family” (Ten prezent jest dla Ciebie i twojej rodziny). Prowadziło to do zabawnych sytuacji. Natomiast muszę powiedzieć, że wielkim zaskoczeniem dla mnie był fakt, jak wielu Polaków pracuje w Niemczech. Praktycznie w każdym sklepie kasjerka, ochroniarz czy kelner byli z pochodzenia Polakami. Również i w tamtejszej szkole sporo dzieci rozmawiało po polsku.
Myślę, że jak będę w liceum to pojadę na taką wymianę jeszcze raz.

Relacja foto...

Karolina Nawrocka

Dyskusja: "Wycieczka do Herten w Niemczech"