Wycieczka do Olsztyna - 10 OLSZTYŃSKIE DNI NAUKI I SZTUKI

02.10.2012, 20:31, Gimnazjum nr 2

26 września 2012 r. odbyła się 4 wycieczka edukacyjna
- uczestnicy projektu AMN wzięli udział

10 OLSZTYŃSKCH DNIACH NAUKI I SZTUKI


HARMONOGRAM WYCIECZKI  wg laboratoriów - WARSZTATY I WYSTAWY

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie


      Grupa laboratorium matematyczno-fizycznego podczas X Olsztyńskich Dni Nauki i sztuki brała udział w warsztatach na temat „Czy natura jest przekorna, czyli o regule Lenza i elektromagnetyzmie”. Podczas pokazów uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie: Jak powstaje prąd? Czy magnes może przyciągać puszkę aluminiową? Jak się rozchodzi fala elektromagnetyczna? O ich zjawiskach słyszeliśmy dotychczas tylko na lekcji fizyki. Obserwować mogliśmy ciekawe doświadczenie z elektromagnetyzmu, jednocześnie mogliśmy uzyskać pomoc prowadzącego w uporządkowaniu wiedzy i interpretacji obserwowanych wyników.


Kornelia Oleszkiewicz

 

A School Trip to Olsztyn

 

      On the 26th of September the students of a lower secondary school named after J. Paul the 2nd in Kętrzyn (the members of the AMN) went to Olsztyn.
      Our excursion was devoted to the “10 days of science and art in Olsztyn” The students were at Warmińsko – Mazurski University. They we devided into four groups. So there was much to see.
      The students attended the lecture about the acitivity and poetry of 25 Polish poets, whose life and activity were connected with Warmia and Mazury : Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Morsztyna, Jana Kasprowicza and many, many others.
      For example a poet Arno Holz was born in Kętrzyn (former Rastenburg) in 1863. At the end of the meeting the students have received unforgettable presents – books of poetry.
The students also visited the Biology Department of the University and got some useful information: about healthy lifestyle, about the names of mushrooms and how to differ them. They were working with the microscopes watching the smallest parts of life.
      Another group of students visited the computer workshops “Internet Service, Open Street Map” They got aquiented with the global project of creation a free map of the world. This map can be used by each participant of the project.
      One group of students visited the workshops “Is the nature changeable?”, and answered many questions: how does the current appear?, about the characteristics of magnes, about spreading the electric waves. 
      The group of geography laboratory (AMN) visited the Department of Planning and Engineering of Space. The students created their own maps of the most flooded areas in Poland.
      After a tasty dinner we came back home. We say “Thank you” to everyone who gave us a new piece of knowledge.


         

A group of students

(A.M.N. – Akademia Młodych Noblistów)

 

 

 

Zdjęcia z wycieczki

 
« Wstecz


Dyskusja: "Wycieczka do Olsztyna - 10 OLSZTYŃSKIE DNI NAUKI I SZTUKI"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze